Suffolk je pôvodne anglické plemeno, z nížin (jedno z tzv. „down breeds“), dovezené a chované už aj na Slovensku vcelku bežne. Tieto ovečky, chované primárne na mäso, sa vyznačujú hustou pružnou vlnou, ktorej vlas sa pohybuje medzi 5-9cm a jemnosť v mikrometroch medzi 25-33mic. To znamená, že patrí do toho vďačného druhu vlny, ktorý ešte nebude veľmi drsný, ale zároveň už bude omnoho odolnejší ako jemné typy. Má slušný počet oblúčikov, takže je príjemne pružná a po fixácii priadze príjemne tučnučná a teplá. Je matná, bez lesku, a podľa toho vyzerá aj po farbení – chytá krásne sýte farby, či už farbíte prírodnými alebo práškovými, ale nemá lesk (typické pre tento typ pružnej vlny).
Suffolky patria medzi plemená, ktoré majú čierne tváre a nohy. Vlnu mávajú vždy bielu (až na schválne šľachtené výnimky), ale často bývala považovaná za podradnú, ak sa do nej pri strihaní alebo spracovaní primiešali čierne chlpy z ostatných častí tela. Nebýva ich však veľa, takže sa dajú buď ručne povyberať, alebo ponechať pre zaujímavý farebný efekt. Pramene vlny sú štvorcové a husté a vďaka svojej pružnosti sa pomerne ľahko čistia od rastlinných zbytkov – pri česaní aj pradení nečistoty ľahko vypadajú.
POZOR: ak by ste chceli vlnu na plstenie, Suffolk nebude ideálny. Veľa z mäsových plemien produkuje vlnu, relatívne odolnú voči splsteniu, takže by ste sa pri tomto remesle s touto vlnou mohli dosť nadrieť Odporúčam radšej pre istý efekt typy vlny, agilnejšie k plsteniu.
Na druhej strane, to je dobrá správa pre všetkých ponožkofilov, pretože pri Suffolku sa môžete vyhnúť superwash úprave a nemusí sa vám vypomstiť, že ponožka, napradená a upletená z tejto vlny, sa vám zatúla do pračky Neodporúčam ju samozrejme hodiť na veľkú teplotu, otestujte si vždy najprv vzorku vo vlastnej pračke a sledujte ako sa chová, či sa zrazí alebo nie, resp. o koľko. Všeobecne je však tento typ náchylný na splstenie omnoho menej ako napr. jemné merino.
Suffolk je teda jedna z tých typov vĺn, ktoré boli dlho nespravodlivo zaznávané na ručné spracovanie či výrobu oblečenia. Predstavuje skvelý zlatý stred pre výrobu oblečenia. Skvelo sa hodí napríklad aj na vypletané vzory, pretože má kratší vlas a „lepkavejšiu“ štruktúru oblúčikov, ktorá si vo vzore dobre „sadne“.
Veľmi senzitívna pokožka ho priamo na koži asi neznesie, ale priemerne citlivý človek by so Suffolkom vo forme svetra, čiapky, rukavíc či ponožiek nemal mať vôbec žiaden problém. Aj tak si potrebujeme trošku navyknúť znova na tú nádhernú „chrumkavosť“ vlny, ktorá jej je prirodzená. Táto sa Vám odmení nielen hrejivosťou a zdravým, priedušným prístupom k vašej pokožke, ale aj omnoho vyššou trvácnosťou, menšou mierou žmolkovania či predierania.